Wiki Virtual GP

Kompletní historie a statistiky šampionátu

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


sezona_2019

Toto je starší verze dokumentu!


Mercedes-Benz Virtual GP 2019

Sezóna: Mercedes-Benz Virtual GP 2019
Logo:
Simulátor: Assetto Corsa
Rok: 2019
Šampion: Michal Šmídl
Foto: Michal Šmídl
Vítězný tým: Acer
Předchozí sezóna: Mercedes-Benz Virtual GP 2018
Následující sezóna: Mercedes-Benz Virtual GP 2020

Průběh sezóny

Sezóna Mercedes-Benz Virtual GP 2019 přinesla další posun celého projektu. Poprvé v historii šampionátu totiž došlo ke kombinaci online a offline závodů a na trať se tak dostalo až 22 vozů. Nově se startovní pole dělilo na 2 kategorie, a to elitní VGP1 a juniorskou VGP2, a v rámci online závodů pak jeli všichni najednou. Ročník 2019 také nabídl dosud nejdelší sezónu se 13 podniky.

Znovu se během sezóny vystřídaly 3 různé typy vozů. Vše odstartoval závodní speciál Mercedes-AMG GT3, který následně vystřídal historický vůz DTM z 90. let Mercedes-Benz 190E EVO II a na závěrečnou fázi sezóny se opět dostalo na moderní hybridní formuli od RaceSimStudia, Mercedes Formule Hybrid 2019 včetně prvku HALO.

Většina sezóny se odjela online se závody, které měly délku 42 minut + 1 kolo a s kompletním startovní pole 22 jezdců v obou kategoriích. Každá se hodnotila zcela samostatně, a to bodovým systémem 10-8-6-5-4-3-2-1. Větší váha stále zůstala studiovým závodům, které byly jen tři. V rámci nich měly obě kategorie svůj program, a to o dvou závodech. Nejprve se odjel krátký sprint na 20 minut, kde o startovním roštu rozhodla kvalifikace. Poté přišel na řadu hlavní závod o délce 42 minut + 1 kolo, ve kterém se jezdci na startu seřadili podle výsledků ve sprintu a s otočeným pořadím pro prvních šest. Studiové závody se i nadále hodnotily systémem 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1. Tento bodový systém posloužil také jako základ pro FOR GAMES, kde byly ovšem udělovány dvojité body.

Mezi nové stáje se zařadily značky nápojů Smarty a ŠpRt vlastněné legendárním hokejovým brankářem Dominikem Haškem. Ani ten ovšem nedokázal zastavit sílu v podobě Michala Šmídla z týmu Predator, který si dominantním stylem dojel pro svůj čtvrtý titul. Náročnost celého roku se ale podepsala i na tak špičkovém jezdci a ročník 2019 nabídl zajímavá a dosud neviděná dramata.

Celkový vítěz se pak mohl těšit na vůz Mercedes-Benz Třídy CLA, a to na celý rok. Za celkové 2. a 3. místo se opět rozdávaly poukazy na AMG Driving Academy.

Zájemci o místo na startovním roštu tentokrát museli projít náročnou a brzkou kvalifikací, která se konala již 30. listopadu v RE-PLAY studiu v Praze. Na jezdce čekaly závody a souboje s časomírou s formulí a také s vozy GT3. Ti nejlepší pak postoupili přímo do elitní kategorie VGP1, zatímco další se museli spokojit jen s juniorskou VGP2. Vše uzavřel ještě draft Virtual GP, ve kterém si jezdci z elitní VGP1 vybírali své týmové kolegy do juniorské VGP2. Aby byly týmy vyrovnané, probíhal výběr v opačném pořadí podle výsledků kvalifikace.

Sezóna odstartovala těsným soubojem mezi Šmídlem a Štefankem na okruhu v italské Imole. Obhájce titulu a trojnásobný šampión Šmídl sice dokázal svého rivala udržet za sebou, ale bylo jasné, že to letos bude mít těžké. Stáj Smarty si pak hned při svém prvním startu připsala pódium. Premiérové vítězství v rámci VGP2 si připsal Petr Kužela (FOR2A). V juniorské kategorii startoval také Simon Kovačič (Logitech), který si pro následující závod na Red Bull Ringu vyjel 5. místo na startu celkově. Krátce po startu se ale roztočil a měl jen velké štěstí, že se mu všichni dokázali vyhnout. Na čele VGP1 se ale příliš nezměnilo a vítězství bral opět Šmídl před Štefankem. Mezi juniory ale zvítěžil nováček Tomáš Korený, který přišel z prostředí reálných závodů.

Poté přišla na řadu Laguna Seca. V kvalifikaci si pole position vyjel jezdec Aceru Vojtěch Polesný, zatímco Šmídl startoval až z 9. místa. Ideální šance pro jeho rivala Štefanka, který se ale po své chybě propadl až za něj. Šmídl mezitím zvládl start perfektně a dojel si pro 3. vítězství v řadě. Na pódiu ho doplnili Polesný a Štefanko. Kovačič si ale konečně dojel pro své premiérové vítězství.

Následoval první studiový podnik. V juniorské VGP2 jezdci způsobili hromadnou kolizi v nejužší zatáčce celého šampionátu, a to jak ve sprintu, tak také v hlavním závodě. Ve sprintu ze situace nejvíce vytěžil Michal Bušek, který pro tým Smarty získal první vítězství. Hlavní závod pak už opanoval Kovačič, ale stále juniorská VGP2 nabídla čtyři různé vítěze v prvních čtyřech závodech. Drama nastalo i v eltiní VGP1, kde dlouho vedl Andrej Chlebec s vozem Smarty, ale Šmídl na 2. místě nedokázal udržet nervy na uzdě a slovenského jezdce sestřelil. Za to si Šmídl odnesl penalizaci a pro první vítězství si dojela Benzina díky Štefankovi. Ten zvítězil poprvé od roku 2017.

Historické vozy DTM přinesly dominanci v obou kategoriích. Zatímco ve VGP1 se dařilo Šmídlovi, v juniorské VGP2 naopak Kovačičovi. Ti ovládli všechny 3 online závody. Odlišný styl řízení ale znamenal pro většinu jezdců výzvu a závody hodně poznamenaly nejen individuální chyby, ale také vzájemné kolize.

Studiový závod v Okayamě pro kategorii VGP1 přinesl opakování již předchozí situace v Macau. Do vedení se po skvělém výkonu opět dostal Chlebec s vozem Smarty, na kterého dorážel Šmídl. Ovšem lídr šampionátu s vozem Predator znovu nedokázal udržet chladnou hlavu a do svého soupeře zezadu narazil. To opět přihrálo vítězství Štefankovi. V juniorské VGP2 si pro první dvě vítězství v sezóně po skvělých výkonech dojel Pavel Reigl (Acer). Ten se tak rychle přiblížil vedoucímu Kovačičovi v šampionátu jezdců. V týmovém šampionátu v tuto chvíli vedl Acer před Benzinou.

Přechod na moderní hybridní formule opět zamíchal startovním polem, a to zejména v juniorské VGP2. Kovačič už nebyl tak dominantní a na paty mu začal šlapat Reigl. Jejich souboj pak rozhodlo až velké finále na FOR GAMES.

Závěrečnou část sezóny ale odstartoval premiérový závod na americké trati Road America. Zde se ukázalo, že na pohled jednoduché formule nebudou až tak snadné na řízení a divoký závod se stal osudný například Štefankovi. Naopak na pódium se poprvé od první sezóny šampionátu vrátil Jan Sýkora, tentokrát v barvách RE-PLAY Studia. Tomu se na formulích dařilo, což předvedl také hned při další příležitosti ve Spa-Francorchamps, kde dokončil druhý. Oba závody ale vyhrál Šmídl, zatímco ve VGP2 si po jednom vítězství připsali Kovačič a Reigl.

Ještě před finále na FOR GAMES se ale konal poslední studiový závod, a to na okruhu Silverstone. Hned v úvodním sprintu juniorské VGP2 se do hromadné nehody připletl Kovačič. Situace plně využil Reigl, který zvítězil a stáhl z náskoku svého soupeře hodně bodů. Lídr šampionátu dojel až na 5. místě. Jenže poté se vše otočilo. Reigl se trápil v hlavním závodě, a zatímco Kovačič zvítězil, Reigl se musel spokojit s až 4. příčkou v cíli.

V elitní kategorii VGP1 ovládl sprint Šmídl před Polesným a Michalem Blažkem. Štefanko dojel až na 5. místě. Hlavní závod ale odstartoval chaoticky, a to po chybě Sýkory, který ulil start. Do problémů se dostal také Blažek, ten ale poté dokázal navázat na svou rychlost ze sprintu a vrátit se na 3. místo. Až těsně před cílem závodu chyboval a přišel o pódium. Pro vítězství si dojel Šmídl, který si tak připsal svůj 4. titul ve Virtual GP.

Velké finále sezóny na herním veletrhu FOR GAMES se jako vždy jelo na trati Suzuka. Obě kategorie jely samostatně, ale jen jediný závod. V juniorské VGP2 vrcholil souboj o titul mezi Kovačičem a Reiglem. Lídr šampionátu Kovačič ale nic neponechal náhodě a v barvách stáje Logitech si připsal již své 9. vítězství v sezóně, a tak i juniorský titul.

V elitní VGP1 se už o titul nebojovalo, ale stále se bylo na co dívat. Diváky bavila zejména dvojice Polesný a Sýkora, která předváděla skvělé souboj. Vše ale vyvrcholilo soubojem o vítězství v samotném závěru. Štefanko začal stahovat vedoucího Šmídla a v posledním kole si zopakovali souboj, jaký na této trati předvedli již roce 2017. Tehdy se Štefanko skvělým manévrem v zatáčce 130R dostal před Šmídla, zvítězil a získal titul. Tentokrát už sice nešlo o titul, ale stál se Štefanko stal jediným jezdcem, který Šmídlovi v této sezóně vzal vítězství z ruky za normálních podmínek. Na pódiu pak poprvé v kariéře dokončil také Lukáš Přáda z týmu Thrustmaster.

V elitním šampionátu VGP1 tedy zvítězil Michal Šmídl. Na celkovém 2. místě dokončil Martin Štefanko a na 3. příčce pak Vojtěch Polesný. Naopak v juniorské kategorii VGP2 si pro titul dojel Simon Kovačič před Pavlem Reiglem a na 3. místě dokončil David Přáda.

Formát

  • Délka závodu: 55 minut
  • 13 závodů celkem a 2 kategorie VGP1 (Elite) a VGP2 (Junior)
  • 9 online eventů - obě kategorie závodí společně, závody na 42 minut + 1 kolo
  • 3 studiové eventy - obě kategorie závodní oddělené, každá odjede 2 závody
  • Studiové závody - Sprint na 20 minut + 1 kolo a Hlavní závod na 42 minut + 1 kolo
  • Reverzní grid pro TOP 6 ve studiových Hlavních závodech
  • Povinná zastávka v boxech u mechaniků
  • Setupy: open
  • Asistenty: pouze tovární

Bodování

  • U online závodů bodování pro TOP 8 a bonusový 1 bod za celkové nejrychlejší kolo závodu
  • U každého studiového závodu bodování pro TOP 10 a vždy bonusový 1 bod za nejrychlejší kolo závodu
  • Započítávaly se všechny závody sezóny
  • Dvojnásobné body na FOR GAMES
  • Založení týmového šampionátu
  • Do týmového šampionátu se počítaly body získané oběma jezdci
Systém bodování 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Online závody 10 8 6 5 4 3 2 1
Studiové závody 25 18 15 12 10 8 6 4 2 1
FOR GAMES 50 36 30 24 20 16 12 8 4 2

Vozy

vgp-2019-cars.jpg

Mercedes-AMG GT3 Mercedes-Benz 190E EVO II Mercedes Formula Hybrid 2019
Kategorie GT3 DTM Formule F1-spec
Motor 6.2L V8 atmosférický 2.5L V4 přeplňovaný 1.6L V6 přeplňovaný
Výkon 520 koňských sil 370 koňských sil 980 koňských sil
Váha 1.265 kilogramů 980 kilogramů 743 kilogramů
Typ Oficiální Oficiální Mód

Jezdci a týmy

Kalendář

# Datum Kat. Okruh Délka závodu Vítěz VGP1 Vítěz VGP2 Pole position Výsledky
1 5.3.2019 GT3 Imola, Itálie 42 min + 1 Michal Šmídl Petr Kužela Michal Šmídl Výsledky
2 2.4.2019 GT3 Red Bull Ring, Rakousko 42 min + 1 Michal Šmídl Tomáš Korený Michal Šmídl Výsledky
3 16.4.2019 GT3 Laguna Seca, USA 42 min + 1 Michal Šmídl Simon Kovačič Vojtěch Polesný Výsledky
4-S 11.5.2019 GT3 Macau, Macao 20 min + 1 Michal Šmídl Michal Bušek Michal Šmídl Výsledky
4-F 11.5.2019 GT3 Macau, Macao 42 min + 1 Martin Štefanko Simon Kovačič Andrej Chlebec
5 21.5.2019 DTM Paul Ricard, Francie 42 min + 1 Michal Šmídl Simon Kovačič Michal Šmídl Výsledky
6 4.6.2019 DTM Nürburgring, Německo 42 min + 1 Michal Šmídl Simon Kovačič Michal Šmídl Výsledky
7 18.6.2019 DTM Donington Park, Velká Británie 42 min + 1 Michal Šmídl Simon Kovačič Michal Šmídl Výsledky
8-S 29.6.2019 DTM Okayama, Japonsko 20 min + 1 Michal Šmídl Pavel Reigl Andrej Chlebec Výsledky
8-F 29.6.2019 DTM Okayama, Japonsko 42 min + 1 Martin Štefanko Pavel Reigl Vojtěch Polesný
9 20.8.2019 F-H Road America, USA 42 min + 1 Michal Šmídl Simon Kovačič Vojtěch Polesný Výsledky
10 3.9.2019 F-H Spa-Francorchamps, Belgie 42 min + 1 Michal Šmídl Pavel Reigl Michal Šmídl Výsledky
11 17.9.2019 F-H Monza, Itálie 42 min + 1 Andrej Chlebec Simon Kovačič Simon Kovačič Výsledky
12-S 5.10.2019 F-H Silverstone, Velká Británie 20 min + 1 Michal Šmídl Pavel Reigl Michal Šmídl Výsledky
12-F 5.10.2019 F-H Silverstone, Velká Británie 42 min + 1 Michal Šmídl Simon Kovačič Michal Šmídl
13 19.10.2019 F-H Suzuka, Japonsko 42 min + 1 Martin Štefanko Simon Kovačič Michal Šmídl Výsledky

Výsledky

Šampionát jezdců - VGP1

Poz. Jezdec Tým Body
1 Michal Šmídl Predator 248
2 Martin Štefanko Benzina 206
3 Vojtěch Polesný Acer 167
4 Michal Blažek Lenovo Legion 135
5 Andrej Chlebec / Michal Bušek Smarty 91
6 Jan Sýkora RE-PLAY Studio 80
7 Lukáš Přáda Thrustmaster 79
8 Jan Frajbiš Avast 69
9 Martin Koštialik FOR2A Atomic Energy 39
10 Anton Cazanic Logitech 34
11 Tomáš Procházka ŠpRt 27

Šampionát jezdců - VGP2

Poz. Jezdec Tým Body
1 Simon Kovačič Logitech 239
2 Pavel Reigl Acer 177
3 David Přáda Thrustmaster 156
4 Petr Kužela FOR2A Atomic Energy 134
5 Jaroslav Procházka RE-PLAY Studio 131
6 Michal Bušek Smarty 89
7 Tomáš Korený ŠpRt 80
8 Petr Liška Benzina 63
9 Šimon Hertneky Avast 63
10 Pavel Vonášek Lenovo Legion 25
11 Vojtěch Jelínek Acer 9

Šampionát týmů

Poz. Tým Jezdci Body
1 Acer Vojtěch Polesný / Pavel Reigl 344
2 Logitech Anton Cazanic / Simon Kovačič 273
3 Benzina Martin Štefanko / Petr Liška 269
4 Predator Michal Šmídl / Vojtěch Jelínek 257
5 Thrustmaster Lukáš Přáda / David Přáda 235
6 RE-PLAY Studio Jan Sýkora / Jaroslav Procházka 211
7 Smarty Andrej Chlebec / Michal Bušek 180
8 FOR2A Atomic Energy Martin Koštialik / Petr Kužela 173
9 Lenovo Legion Michal Blažek / Pavel Vonášek 160
10 Avast Jan Frajbiš / Šimon Hertneky 132
11 ŠpRt Tomáš Procházka / Tomáš Korený 107

Kompletní výsledky - VGP1

Poz. Jezdec Tým IMO AUT LAG MAC 1 MAC 2 FRA GER DON OKA 1 OKA 2 USA BEL ITA GBR 1 GBR 2 JAP Body
1 Michal Šmídl Predator 1 1 1 1 6 1 1 1 1 6 1 1 2 1 1 2 248
2 Martin Štefanko Benzina 2 2 3 4 1 5 2 2 4 1 4 4 5 5 3 1 206
3 Vojtěch Polesný Acer 3 7 2 2 2 2 3 3 6 2 5 2 4 2 2 6 167
4 Michal Blažek Lenovo Legion 5 8 9 3 3 4 5 4 3 4 2 3 3 3 4 7 135
5 Andrej Chlebec / Michal Bušek Smarty 4 3 11 6 / 3 4 11 2 3 9 7 1 9* 9* 8* 91
6 Jan Sýkora RE-PLAY Studio 10 5 5 5 5 7 8 7 10 11 3 5 7 8 7 4 80
7 Lukáš Přáda Thrustmaster 11 10 6 10 7 6 7 6 8 10 6 11 6 4 6 3 79
8 Jan Frajbiš Avast 6 9 7 9 10 9 9 9 5* 5* 8 8 8 6 5 5 69
9 Martin Koštialik FOR2A 9 4 4 8 9 10 6 5 9 9 / 9 / 7 10 9 39
10 Anton Cazanic Logitech 8 6 10 7 8 / / 8 7 7 10 6 10 11 11 10 34
11 Tomáš Procházka ŠpRt 7 11 8 11 4 8 10 10 11 8 7 10 9 10 8 11 27

* Body získané náhradníky se započítávaly do tabulky k původním jezdcům, ale ne do statistik
* Pozice psaná italikou značí zajeté nejrychlejší kolo závodu

  • První 3 závody - Úvod sezóny odjel za HyperX Antonín Bláha, od 5. závodu ho nahradil Michal Bělohoubek
  • 1. závod - Imola - První závod jel ve voze A lza.cz Petr Semerád, poté ho už nahradil Jaroslav Honzík
  • 8. závod - Maďarsko - Michal Šmídl (Big Shock!) a Erik Leštach (eSuba) dostali pozávodní penalizaci +20 sekund
  • 9. závod - Belgie - LYNX - Jana Frajbiše zastoupil Tomáš Doležel
  • * Thrustmaster - místo Jaroslava Honzíka na 1 závod zaskočil Pavel Reigl

* Avast - Jan Frajbiš vynechal 1 závod, kde ho nahradil Karel Baško * Smarty - Andrej Chlebec byl vyloučen před koncem šampionátu, poslední 3 závody za něj odjel Michal Bušek z VGP2

Kompletní výsledky - VGP2

Poz. Jezdec Tým IMO AUT LAG MAC 1 MAC 2 FRA GER DON OKA 1 OKA 2 USA BEL ITA GBR 1 GBR 2 JAP Body
1 Simon Kovačič Logitech 4 4 1 4 1 1 1 1 2 2 1 2 1 5 1 1 248
2 Pavel Reigl Acer 3 7 5 5 2 8 3 7 1 1 4* 1 2 1 4 6 206
3 David Přáda Thrustmaster 6 2 3 7 5 2 5 2 3 6 2 4 4 2 6 2 167
4 Petr Kužela FOR2A 1 5 2 3 6 4 6 8 6 3 / 5 9 4 5 3 135
5 Jaroslav Procházka RE-PLAY Studio 9 3 4 2 4 3 4 3 7 7 6 3 3 8 2 4 91
6 Michal Bušek Smarty 7 6 7 1 9 7 8 4 4 4 8 6 6 7 9 8 80
7 Tomáš Korený ŠpRt 2 1 9* 6 3 5 / 10 10 8 3 / 5 3 / 9 79
8 Petr Liška Benzina 8 8 8 7 6 2 9 5 5 9 / 10 9 7 7 69
9 Šimon Hertneky Avast 5 10 6 11 10 10 10 6 9 10 5 9 7 6 3 5 39
10 Pavel Vonášek Lenovo Legion 11* 8 11 9 8 9 7 5 8 9 7 7 8 11 10 11 34
11 Vojtěch Jelínek Acer 10 9 10 10 11 11 9 11 11 11 / 8 11 10 8 10 27

* Body získané náhradníky se započítávaly do tabulky k původním jezdcům, ale ne do statistik
* Pozice psaná italikou značí zajeté nejrychlejší kolo závodu

  • První 3 závody - Úvod sezóny odjel za HyperX Antonín Bláha, od 5. závodu ho nahradil Michal Bělohoubek
  • 1. závod - Imola - První závod jel ve voze A lza.cz Petr Semerád, poté ho už nahradil Jaroslav Honzík
  • 8. závod - Maďarsko - Michal Šmídl (Big Shock!) a Erik Leštach (eSuba) dostali pozávodní penalizaci +20 sekund
  • 9. závod - Belgie - LYNX - Jana Frajbiše zastoupil Tomáš Doležel
  • * Thrustmaster - místo Jaroslava Honzíka na 1 závod zaskočil Pavel Reigl

* Lenovo Legion - sezónu původně zahájil Ondřej Hošek, kterého od 2. závodu nahradil Pavel Vonášek * ŠpRt - Tomáš Korený vynechal 1 závod, kde ho zastoupil Martin Kapal * Acer - Pavel Reigl z technických důvodů musel vynechat 1 závod, pro který ho nahradil Daniel Pásztor

sezona_2019.1727523454.txt.gz · Poslední úprava: 2024/11/21 18:00 (upraveno mimo DokuWiki)